השנה האחרונה התאפיינה בקיטוביות מהחמורות שראינו במדינת ישראל. אולם בזמן מלחמת "חרבות ברזל" החלה לפעם רוח לכידות בעם, ונשאלת השאלה איך נשמר אותה ולא נחזור לרמת השיסוי והפילוג שהייתה כאן לפני ה- 7.10.2023?

לשם כך יצא ארגון "גשר" ביחד עם משפחות שכולות במיזם מיוחד "כללי גשר לשיח בונה", במטרה לשנות את אופן השיח. המחלוקות ביננו לא יעלמו אבל נהיה חייבים הפעם לנהל אותן אחרת.

להרחבה לחץ על הכלל

עצם ההקשבה היא מכבדת וחשובה, והיא בסיס לשיח בעל משמעות.
כאשר מגיבים לאדם ברשת החברתית, במליאת הכנסת או בשיחה בין חברים, נתייחס לתוכן הדברים הנאמרים ולא לאדם עצמו, למאפייניו או למראה החיצוני שלו. נוציא מהשיח הערות ציניות על בחירות הלבוש של אנשים ונשים, כמו כיסוי הראש או גופיה, ובוודאי שנימנע מהערות למאפיינים הפיזיים. נימנע מכינויים כמו "פאשיסט", "סמולנית", או אמירות דומות שלא יקדמו את השיח.
מפגש בין שונים יכול להיות טעון. תמיד יש מקום לשיח אבל לא לאלימות – מילולית או פיזית. עלינו להימנע בכל מחיר מהרמת יד העלולה חלילה להוביל לפגיעות בגוף ובנפש, ועלינו להימנע מאלימות מילולית וכינויים מעליבים המקדמים בריונות.
כל קבוצה כוללת בתוכה תתי-קבוצות ומגוון דעות וזוויות מבט. לכן לא נפנה לבני שיחנו כקבוצה, כמו "אתם הפאשיסטים", "אתם הסמולנים", "כל הדתיים".
לא נתמקד בפסילת דברי הצד השני, אלא נציע משלנו, מתוך עמדה בונה וחיובית.

האם גם את/ה מקבל/ת את כללי השיח?
חתום/י כאן

במותם ציוו לנו:

בן זוסמן ז"ל

נפל בקרב ברצועת עזה

לבן הייתה יכולת להתחבר לכל אדם באשר הוא אדם, הוא סימל במהות שלו הקשבה וחיבורים בעם ישראל. בשבת האחרונה ששהה בבית לפני הכניסה השנייה לעזה בן אירח בבית את חבריו הטובים מבני עקיבא ואת החבר׳ה החילונים מהצבא ושני העולמות האלו חברו יחד בבית באהבה, בכבוד ובהקשבה אחד לשני.

יוסי הרשקוביץ ז"ל

נפל בקרב ברצועת עזה

ליוסי היתה דעה מוצקה וברורה בסוגיות שונות והוא לא חשש להביע את דעתו באופן כן ובלתי מתפשר. עם זאת יוסי הקפיד בדבריו לא  לשלול את דבריו של האחר וחתר למציאת המאחד והמשותף.

סיון אלקבץ ז"ל

נרצחה בכפר עזה

סיון התגוררה בשכונת הצעירים של כפר עזה, והחיים שם התאפיינו בחיבור בין אנשים ללא קשר למאפיינים חיצוניים. סיון ובן זוגה נאור תמיד כיבדו כל אדם באשר הוא גם אם היה בהשקפות ובדעות שונות משלהם.

נועה זנדר ז"ל

נרצחה ברעים

נועה בחייה הקצרים והמלאים האמינה בטוב ליבו של האדם, היא התעקשה לשפוט כל אחד או אחת שפגשה לכף זכות בלי הבדל דת, גזע ומין, והצליחה כמו מגנט אנושי למשוך סביבה אנשים ונשים מכל גווני הקשת.

נעם וישי סלוטקי ז"ל

נפלו בקרב בקיבוץ עלומים

כל אחד מבניי חי את חייו האישיים באופן שונה, אחד מה שמכונה 'דתי', השני מכונה 'חילוני', ויחד כאיש אחד יצאו לקרב, נלחמו ונפלו יחד. הכללות היו מחטיאות את האמת עליהם, ועלולות לשבש את היכולת לפעול כאחים כאיש אחד בלב אחד.

האם גם לכם יש נופל/ת או נרצח/ת בשל אירועי ה- 7.10.23 ומלחמת חרבות ברזל?

אנו משתתפים בצערכם הכבד. כחלק מהחשיבה על הנצחת הנופלים וצוואתם הרוחנית ניתן לספר על האדם שאיבדתם ואיזה כלל שיח הביא לידי ביטוי בימי חייו, ואם תרצו אנו נצרף אותו לאתר.

הזמנת פעילות חינוכית

אם ברצונכם להזמין פעילות בנושא החברה הישראלית וכללי השיח בהנחיה מקצועית של מנחי גשר אנא מלאו את הטופס הבא:

סלון גשר

אם ברצונכם לארח או להשתתף בסלון גשר בנושא כללי השיח הירשמו כאן:

דילוג לתוכן